ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΕΚ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 14 ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

Posted on: September 19th, 2018 by ldomazos ldomazos No Comments
Την πρώτη της ήττα μετά από 14 παιχνίδια, που ήταν αήττητη στην Ευρώπη, γνώρισε την Τετάρτη η ΑΕΚ, στην επιστροφή της στους ομίλους του Champions League έπειτα από 12 χρόνια.

Πιο συγκεκριμένα η «Ένωση» ηττήθηκε στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα» με 3-0 από τον Άγιαξ, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 5ου ομίλου, πληρώνοντας την κατάρρευσή της στο δεύτερο μέρος, χρονικό διάστημα στο οποίο δέχτηκε και τα τρία γκολ.
Η έκταση του σκορ αδικεί την ομάδα του Ουζουνίδη, η οποία, με εξαίρεση ένα πρώτο δεκάλεπτο του ματς
Καθοριστικό στην έκβαση του ματς έπαιξε το γρήγορο γκολ που σημείωσε στην επανάληψη ο Άγιαξ, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 46′ με τον Ταλιαφίκο, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Μπάρκα.
Στο 77′ ο Άγιαξ διπλασίασε τα τέρματά του με τον Φαν Ντε Μπέικ, ενώ το τελικό 3-0 το έγραψε στο 90′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Ταλιαφίκο, ο οποίος είδε τη σέντρα-σουτ του να καταλήγει στα δίχτυα της Ένωσης.