Η ΚΡΟΑΤΙΑ ΕΔΩΣΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ 2-1 ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ

Posted on: July 11th, 2018 by ldomazos ldomazos No Comments

H Kροατία ήταν η ομάδα που αποδείχθηκε συνεπής στο ραντεβού που είχε με την ιστορία της στη μεγάλη μονομαχία της με την Αγγλία, στον συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό του Μουντιάλ της Ρωσίας.
Πιο συγκεκριμένα οι «χρβάτσκι» επικράτησαν με 2-1 των «λιονταριών» στην παράταση, στην μεταξύ τους μονομαχία που διεξήχθη το βράδυ της Τετάρτης στο Λουζνίκι της Μόσχας, καταφέρνοντας να προκριθούν για πρώτη φορά στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Η ευχάριστη έκπληξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου πάντως δεν θα αρκεστεί στη συμμετοχή στον μεγάλο τελικό αλλά θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της στα γήπεδα της Ρωσίας, διεκδικώντας το βαρύτιμο τρόπαιο κόντρα στη Γαλλία.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1 κι έτσι το ματς οδηγήκε σε ημίωρη παράταση.

Mε τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για το συγκρότημα του Σάουθγκεϊτ, καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα που ήταν καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και βρισκόταν συνεχώς σε θέση επίθεσης ήταν η Αγγλία, η οποία, πλήν του γρήγορου γκολ που πέτυχε, είχε κι άλλες ευκαιρίες να σκοράρει, την ώρα που οι Κροάτες ήταν εντελώς ακίνδυνοι.

Πάντως το συγκρότημα του Ντάλιτς βρήκε το γκολ που τόσο έψαχνε στο 68′, όταν ο Πέρισιτς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης λίγο έλειψε τέσσερα λεπτά αργότερα να κάνει την ολική ανατροπή για την ομάδα του ωστόσο η μπάλα από το πλασέ του σταμάτησε στη ρίζα του δοκαριού.
Στα λεπτά που είχαν απομένει δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, στην οποία οι Κροάτες κατάφεραν να προηγηθούν. Σκόρερ ο Μάντζουκιτς, ο οποίος από το 109′ έχει βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.
Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλικο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (95′ Πίβαριτς), Μόντριτς, Ράκιτις, Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Μάντζουκιτς (115′ Tσόρλουκα), Ρέμπιτς

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Γιανγκ (90+1′ Ρόουζ), Χέντερσον (97′ Nτάιερ), Ντέλε Αλί, Λίνγκαρντ, Στέρλινγκ (74′ Ράσφορντ), Κέιν