Ο ΠΡΩΤΟΣ ΕΓΧΡΩΜΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΙ-ΒΙ

Posted on: June 21st, 2018 by ldomazos ldomazos No Comments

Μετά από 7 χρόνια και στο ίδιο γήπεδο αυτό της Νέας Φιλαδέλφειας όπως το 1974 ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟΚ, έφτασαν στον τελικό του κυπέλλο Ελλάδας  με τους “ερυθρόλευκους” να φτάνουν στη νίκη και στην κατάκτηση του νταμπλ , σ’ έναν αγώνα που σημαδεύτηκε από επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς των 2 ομάδων. Σαν σήμερα 21 Ιουνίου το 1981, τα πρώτα συμπτώματα του  χουλιγκανισμού εμφανίσθηκαν και  στην Ελλάδα λοιπόν στις αρχές της δεκαετίας του ’80. Αλλα  χαρακτηριστικά του τελικού ήταν  ότι οι ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων αγωνίστηκαν στον τελικό φορώντας μαύρα περιβραχιόνια, οι μεν του Ολυμπιακού πενθώντας τα θύματα της τραγωδίας της θύρας 7 και οι δε του ΠΑΟΚ εις μνήμην του προπονητή της ομάδας Γκιούλα Λόραντ που ξεψύχησε από ανακοπή στον πάγκο της ομάδας 3 εβδομάδες νωρίτερα. Ήταν η πρώτη μετάδοση τελικού κυπέλλου από την ΕΡΤ σε έγχρωμη κάλυψη και παράλληλα η τελευταία μετάδοση τελικού που τον έκανε ο Γιάννης Διακογιάννης. Ο ΠΑΟΚ κατέβηκε στην Αθήνα για να αγωνιστεί στον τελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό έχοντας στον πάγκο τον Αρίσταρχο Φουντουκίδη. Ήταν η πέμπτη φορά που οι δυο ομάδες βρίσκονταν αντιμέτωπες σε τελικό. Ο “Δικέφαλος” δεν ξεκίνησε καλά το ματς, καθώς στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Δαμανάκη. Στο 61ο λεπτό ένας πρώην “ασπρόμαυρος”, ο Κώστας Ορφανός, σημείωσε το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Δαμανάκης μείωσε σε 2-1 και αναπτέρωσε τις ελπίδες των παικτών του ΠΑΟΚ. Στο 75ο λεπτό ο Γιώργος Κούδας αποχώρησε τραυματίας και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, ώσπου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Κουσουλάκης έκανε το τελικό 3-1. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΠΑΟΚ: Φορτούλα, Γούναρης, Σαλαμον, Ιωσηφίδης, Σίγγας, Δαμανάκης, Κερμανίδης (68′ Τριανταφυλλίδης), Γεωργόπουλος, Γκουερίνο, Κούδας (75′ Βασιλάκος), Κωστίκος. Ολυμπιακός: Σαργκάνης, Κυράστας, Βαμβακούλας, Παπαδόπουλος, Νοβοσέλατς, Κουσουλάκης, Ορφανός (80′ Άλμστρομ), Νικολούδης (69′ Μίχος), Λεμονής, Γαλάκος, Περσίας.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Νίκος Ζλατανός. Τον αγώνα παρακολούθησαν 30.000 θεατές.