ΤΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΤΗΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΗΣ ΙΤΑΛΙΑΣ

Posted on: May 27th, 2018 by ldomazos ldomazos No Comments

Το 2ο παγκόσμιο κύπελλο διεξήχθη το 1934 στην Ιταλία με ημερομηνία έναρξης σα σήμερα 27 Μαίου. Οι εντολές ήταν ρητές. Η φασιστική Ιταλία έπρεπε να κερδίσει το τρόπαιο. Στους αγωνιστικούς χώρους συνέβησαν απίστευτα πράγματα με τους Ιταλούς να σημειώνουν γκόλ απο θέσεις οιφ-σάιντ και να καταλογίζονται απο τους διαιτητές ως έγκυρα. Στο παγκόσμιο κύπελλο του 1934 πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά προκριματική φάση με παρουσία 32 ομάδων. Στα τελικά της διοργάνωσης συμμετείχαν 16 ομάδες, οι περισσότερες από την Ευρώπη. Δεν συμμετείχε η κάτοχος του τροπαίου Ουρουγουάη, διαμαρτυρόμενη για την άρνηση πολλών ευρωπαϊκών ομάδων να ταξιδέψουν στη νότια Αμερική και να συμμετάσχουν στο προηγούμενο παγκόσμιο κύπελλο, το οποίο φιλοξενούσε στη χώρα της. Οι αγώνες διεξήχθησαν στις πόλεις, Μπολόνια (Stadio del Littoriate), Τζένοα (Stadio Communale Luigi Ferraris Genova), Φλωρεντία (Stadio Communale Giovanni Berta Firenze), Μιλάνο (Stadio Calcistico di San Siro Milano), Νάπολι (Stadio Communale Giorgio Ascarelli Napoli), Ρώμη (Stadio Nazionale del Partito Fascista Roma), Τορίνο (Stadio Municipale Benito Mussolini Torino).

Συμμετείχαν 16 ομάδες Ιταλία, Βέλγιο, Γερμανία, Γαλλία, Ολλανδία, Ελβετία, Ισπανία, Τσεχοσλοβακία, Ρουμανία, Αυστρία, Σουηδία, Ουγγαρία, ΗΠΑ, Αργεντινή, Βραζιλία.

Αντί δημιουργία ομίλων, οι ομάδες που πήραν το εισιτήριο για τα τελικά κληρώθηκαν μεταξύ τους και η τυχερή της κλήρωσης ήταν η Ιταλία, η οποία αντιμετώπισε τις ΗΠΑ και τις οποίες διέλυσε 7-1. Η Γερμανία συνέτριψε 5-2 το Βέλγιο, η Ουγγαρία επιβλήθηκε 4-2 της Αιγύπτου, η Ισπανία νίκησε 3-1 τη Βραζιλία, η Αυστρία έκαμψε την αντίσταση της Γαλλία στην παράταση με 3-2, οι Ελβετοί επιβλήθηκαν 3-2 των Ολλανδών, η Σουηδία πέταξε έξω την Αργεντινή χάρη στη νίκη τους με 3-2, ενώ οι Ρουμάνοι αποκλείστηκαν από τους Τσεσλοβάκους, από τους οποίους έχασαν 2-1.

Στα προημιτελικά η Αυστρία και η Γερμανία κέρδισαν 2-1 των Ουγγαρία και Σουηδία αντίστοιχα, ενώ οι Τσεχοσλοβάκοι νίκησαν 3-2 τους Ελβετούς. Το μεγάλο παιχνίδι έγινε ανάμεσα στην Ισπανία και την Ιταλία. Το παιχνίδι έληξε 1-1 και μετά την παράταση και έτσι χρειάστηκε επαναληπτικός για να βγει νικητής. Ο Μεάτσα με γκολ στο 11’ έδωσε το εισιτήριο στην Ιταλία. Η Σκουάντρα Ατζούρα στα ημιτελικά αντιμετώπισε την πολύ δυνατή Αυστρία και προκρίθηκε χάρη σε γκολ του Γκουαΐτα, ενώ στον άλλο ημιτελικό οι Τσεχοσλοβάκοι με σκορ 3-1 έκαμψαν την αντίσταση της Γερμανίας. Για πρώτη φορά εφαρμόσθηκε ο μικρός τελικός, στον οποίοι οι Γερμανοί κατέκτησαν την 3η θέση νικώντας 3-2 τους Αυστριακούς. Το ραντεβού για τον μεγάλο τελικό είχε δοθεί στις 10 Ιουνίου 1934 στο γήπεδο «Εθνικό Φασιστικό Κόμμα» και οι διοργανωτές είχαν καταφέρει να δώσουν το «παρών». Αντίπαλος η Τσεχοσλοβακία, η οποία διέθετε μια σπουδαία ομάδα με αστέρια όπως ο Όλντριχ Νέγιεντλι – αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης, σκοράροντας σε όλα τα ματς μέχρι τον τελικό – και ο γκολκίπερ Φράντισεκ Πλάνιτσκα.

Αν μην τι άλλο οι Ιταλοί δυσκολευόντουσαν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία και σαν να μην έφτανε αυτό βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Δράστης ο Πουκ στο 70’ ο οποίος πάγωσε τους περίπου 50.000 φιλάθλους, ενώ στο 75’ ο Σομπότκα έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία και τρία λεπτά αργότερα ο Σβόμποντα είχε δοκάρι. Οι Ιταλοί κατάφεραν, ωστόσο, να φέρουν το ματς στα ίσα, με ένα πανέμορφο γκολ από τον Όρσι, ο οποίος έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο Μεάτσα, αν και τραυματίας κατάφερε να κλέψει την παράσταση. Οι Τσεχοσλοβάκοι γνωρίζοντας ότι ο Ιταλός επιθετικός αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού, δεν τον μάρκαραν. Ο φορ της Ίντερ βρήκε την ευκαιρία που έψαχνε και από τα πλάγια τροφοδότησε τον Γκουαΐτα, ο οποίος έκανε την ασίστ στον Σκιάβιο, για να γράψει το τελικό 2-1 και να στέψει παγκόσμια πρωταθλήτρια την Ιταλία.