ΕΠΙΑΣΕ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟ ΑΠΟΕΛ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΗΝ ΑΕΚ

Posted on: January 17th, 2018 by ldomazos ldomazos No Comments

Με πέναλτυ του Μοράις το ΑΠΟΕΛ στο 76′ κέρδισε την ΑΕΛ με 2-1 και έπιασε κορυφή. Ήταν εξ΄αναβολής το παιχνίδι, το ΑΠΟΕΛ είχε πολλούς πάικτες που δεν δικαιούταν συμμετοχή αφού δεν είχαν δηλωθεί τότε αλλά πάλι κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι σε μια ΑΕΛ που το πάλεψε το παιχνίδι παρά τις πολλές κάρτες που δέχθηκαν σχεδόν όλοι οι παίκτες της και υπέκυψε απο το σημείο του πέναλτυ όταν ο Γουίλερ ανέτρεψε τον Ορ. Ήταν ανατροπή άσχετα αν ο ψηλός το κοράκι ο Βασίλης Δημητρίου το σφύριξε πρίν ο Ορ να βρεθεί στο έδαφος. Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να χαρεί το γκόλ του Λαφράνς στο 43΄με ωραία κεφαλιά αφού στον επόμενο λεπτό το ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά του Ποτέ. Και στι δύο περιπτώσεις οι άμυνες του ΑΠΟΕΛ και της ΑΕΛ αδράνησαν και κεί που βλέπαμε το 0-0 στο ημίχρονο, έγινε το 1-1. Απο την στιγμή που η ΑΕΛ δεν κατάφερε να διατηρήσει μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το 1-0 υπέρ της όλα στην επανάληψη ήταν δύσκολα απο την στιγμή μάλιστα που αρκετοί παίκτες της ΑΕΛ είχαν δεχθεί κίτρινη κάρτα.