ΤΟΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ Ο ΠΕΤΕΙΝΟΣ ΤΟΥ ΦΥΛΑΚΟΥΡΗ

Posted on: September 27th, 2017 by ldomazos ldomazos No Comments

Τη σεζόν 1972-73 μετά το Γουέμπλευ δηλαδή, ο πρωταθλητής Ελλάδος Παναθηναικός εκπροσωπεί την Ελλάδα  στο Κύπελλο Πρωταθλητριών Ευρώπης. Για τη φάση των ”32”, τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, κληρώνεται με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας από τη Βουλγαρία. Το πρώτο παιχνίδι ορίζεται στις 13 Σεπτεμβρίου 1972 στη Βουλγαρία και ο επαναληπτικός σα σήμερα στις 27 Σεπτεμβρίου 1972 στη Λεωφόρο. Στη Σόφια ο ΠΑΟ θα χάσει με σκορ 2-1. Ο ΠΑΟ κερδίζει με σκορ 2-1 τους Βούλγαρους, το ματς οδηγείται σε παράταση και πέναλτυ, όπου η ΤΣΣΚΑ παίρνει την πρόκριση. Ο Ρώσος διαιτητής της αναμέτρησης Λιπάτωφ θα μπερδευτεί στην διαδικασία των πέναλτυ και το παιχνίδι θα επαναληφθεί. Τι έγινε;  Ο ΠΑΟ εκτελεί 4 πέναλτυ και χάνει τα 2, ενώ η ΤΣΣΚΑ εκτελεί 3 πέναλτυ και ευστοχεί σε όλα. Την ώρα που πρέπει να χτυπηθεί το τέταρτο πέναλτυ για την ΤΣΣΚΑ, ο Λιπάτωφ εγκαταλείπει το γήπεδο και οι Βούλγαροι πανηγυρίζουν την πρόκριση. Τι είχε συμβεί? Οι Βούλγαροι θεώρησαν πως ακόμη κι αν έχαναν τα δύο πέναλτυ και ο ΠΑΟ ευστοχούσε στο τελευταίο δικό του, στην ‘ισοπαλία αυτή θα ευνοούνταν από τα εκτός έδρας γκολ, που ήταν πιο πολλά για εκείνους, βάζοντας μέσα σε αυτά και τα πέναλτυ. Αυτό δεν ίσχυε και ο Λιπάτωφ κάπου τα έχασε, ενώ το πιο πιθανό ήταν  να μέτρησε λάθος τα χτυπήματα. Η ουέφα αποφάσισε επανάληψη του αγώνα. Το παιχνίδι έγινε στις 26  Οκτωβρίου και ο Παναθηναικός έχασε με 2-0. Πριν τον αγώνα ο άσος του ΠΑΟ και μέγας πλακατζής Τότης Φιλακούρης, αμόλησε έναν πετεινό στη σέντρα, θέλοντας να κάνει πλάκα στον Ολυμπιακό για την ήττα του την προηγούμενη μέρα από την Τότεναμ με 4-0. Για την πράξη του αυτή τιμωρήθηκε με 4 αγωνιστικές.